Žulová pracovní deska

Žulová pracovní deska

Přírodní kámen v kuchyni má bezesporu své velké kouzlo. Pro výrobu pracovních desek se nejčastěji používají materiály, jakými jsou žula nebo mramor. Každý z nich má svá specifika. Zde se podíváme na vlastnosti pracovních desek z žuly.

Co je to žula?

Žula je přírodní kámen

, který vzniká ztuhnutím a ochlazením magmatu, jde o vyvrženou horninu.

Žulové desky

jsou proto milióny let staré. Žula má hrubozrnnou strukturu a neuspořádanou texturu. Barva a vzor žuly se liší podle složení minerálů, které ji tvoří. Žulu najdeme v různých odstínech, jako jsou bílá, černá, šedá, růžová, modrá nebo zelená.

Výhody žulové pracovní desky

Pracovní desky z žuly mají řadu výhod, mezi které patří:

  • Vysoká odolnost proti mechanickému poškození, teplotním šokům, chemikáliím a plísním. Žula je nejodolnějším přírodním kamenem, který se na výrobu kuchyňských desek využívá. Na kuchyňské desce ze žuly můžete krájet nebo naklepávat maso, a mnozí to také tak dělají. Je však potřeba myslet na to, že žula je přírodní kámen. Může obsahovat skryté trhlinky, které se při těžbě ani opracování neodhalí. Proto je vždy lepší používat při úpravě potravin klasické dřevěné nebo plastové prkénko.
  • Nenáročná údržba a snadné čištění – stačí použít vlhký hadřík a neutrální čisticí prostředek. Žula také odolává veškerým běžně používaným chemikáliím. Pokud o žulovou pracovní desku dobře pečujete a dopřáváte ji pravidelnou impregnaci, nepředstavují žádné riziko ani rozlité víno nebo třeba borůvkový kompot.
  • Jedinečný design – každá žulová deska je unikátní díky své textuře a barevnosti. Neexistují na světě dvě stejné žulové desky. Přírodní kámen vám tak vnese do kuchyně jedinečný kousek přírody.
  • Spodní montáž dřezu – kamenné pracovní desky (to se týká i umělého kamene) mají jednu velkou výhodu - umožňují spodní montáž dřezu. Očista žulové pracovní desky se tak obejde bez drobečků u lemu dřezu - místo toho je jednoduše smetete do dřezu a spláchnete.
  • Odkapové drážky u dřezu – další praktickou výhodou je možnost vytvořit do žulové pracovní desky odkapové drážky se spádem do dřezu. Odpadá tak dilema, jestli dřez s odkapávací plochou nebo bez.

Nevýhody pracovní desky z žuly

  • Vysoká cena – žula patří mezi dražší materiály pro pracovní desky, a to nejen pro svoji jedinečnost, ale i kvůli nákladnému zpracování a dopravě.
  • Nutnost odborné montáže – pracovní deska z žuly vyžaduje přesné zaměření, řezání, lepení, což je práce pro profesionálního dodavatele.
  • Riziko poškrábání – i když je žula odolná proti většině vnějších vlivů, může se poškrábat ostrými noži (zejména keramickými), nebo použitím drsnějších drátěnek a čistících abraziv. Poškrábanou pracovní desku je ale možné obrousit a vybrousit. To je však opět záležitost pro odborníka.
  • Poréznost – žula je přírodní kámen, který obsahuje drobné póry, do kterých může pronikat voda nebo nečistoty. Proto je třeba žulovou desku pravidelně impregnovat (ideálně každých 6 měsíců) speciálním prostředkem, který ji ochrání před skvrnami a zvýší její odolnost.
  • Spojům se nevyhnete – žula je přírodní kámen a pokud máte kuchyni do L, rozhodně se neobejdete bez spoje. To ale většině uživatelů vůbec nevadí, taková je příroda. Ti ostatní se poohlédnou po pracovní desce z umělého kamene.

Cena pracovních desek z žuly

Cena pracovní desky z žuly

se liší podle dodavatele, typu, tloušťky, unikátnosti materiálu, ale také podle rozměrů, tvaru a počtu výřezů pro dřez nebo varnou desku. Orientačně se cena pohybuje od 7 500 do 20 000 Kč za běžný metr pracovní desky, což znamená za metr opracované desky o hloubce 60 cm2. Pro přesnou cenovou nabídku je třeba kontaktovat dodavatele a nechat si zaměřit a spočítat pracovní desku na míru.

Údržba a péče o žulovou kuchyňskou desku

Kuchyňská deska z žuly

je snadno udržovatelná a nevyžaduje žádné speciální prostředky ani postupy. Pro běžné čištění stačí použít vlhký hadřík a neutrální čisticí prostředek, jako je mýdlo nebo saponát.

Aby byla žulová pracovní deska stále jako nová, je potřeba ji pravidelně impregnovat, a to alespoň jednou za rok. Tím zabráníte pronikání vody a nečistot do mikropórů kamene a deska vám tak bude dělat radost "na věky".
NAVŠTIVTE TAKÉ
StejkyBejky.cz